7 Eylül 2012 Cuma

Olasılıksız | Adam Fawer


Olasılıksız | Adam Fawer
Birşey popüler olduğunda soğuyorum.Herkesin elindeki kitap bana itici geliyor.Yada sürekli konuşulanlar.Sırf bu yüzden Olasılıksız listemde olup almayı hep ertelediğim kitap oldu.Sonunda kitaplığıma geldiğinde,sayfalarının arasında kaybolacağımı bilsem bu kadar beklemezdim.

Başlarda biraz karışık gibi gelen kitap birkaç sayfa sonra içine çekiyor.Aslında karışıklığı da bir anda birkaç kişiyi anlatmasından kaynaklı.Kim kimdi önce bir algılayamıyorsunuz.Sonra kitap ilerledikçe Olasılık konuları size bir o kadar sevimli ve sürükleyici geliyor.
Caine'in durumunu anlamaya çalışırken Jasper'in kardeş bağı ve Nava'nın içine düştüğü durumlar sizi birkaç saat içinde alıp götürüyor.
200'lü sayfalara geldiğinizde zaten o andan itibaren Laplace'nin şeytanı sizi de alıp olayların tam ortasına atıyor.Olasılık,fizik gibi konulara  uzak insanlar bile sırf meraktan okuyacaklardır.
Yazarın dili,akıcılığı tek kelime ile şahane..
300'lü sayfalardan sonra artık tüm dünya ile bağınız kopabilir.Nefes almayı unutup olaylara kendinizi kaptırabilirsiniz.Kitabı bitirip kenara koyduğunuzda da aksiyon filmi izlemiş kadar oluyorsunuz.

Soluksuz okunabilecek şahane bir kitap, kaçırılmayacak kadar iyi..
Yayın Evi: APRİL YAYINCILIK
Yayın Yılı: 2012
Sayfa Sayısı: 475
Arka Kapak
Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi? Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?

Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?

Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parka baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mı yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘OlasılıkSız’ tam size göre bir roman..

Birkaç Okuyucu Yorumu:

(Yorumlar Kitapyurdu.com'dan alıntıdır.)
 • Çok sürükleyici bir kitap. Kitap okumayı pek sevmeyenlere ya da hemen sıkılanlara tavsiye edebilirim.
 • Kitabın aksiyon kısmında hiçbir eksiği, atlanmışı, gediği bulamazsınız. Nefis kurgusu size başka bir dünyanın kapılarını açacak. Ancak kitap bir aksiyon romanı değil. Aslında matematik ile varoluş felsefelerini inceleyen ve matematik ile fizik ötesini arayan, anlatan bir inceleme. Okumak için yerinizde duramayacağınız; hayatı erteleyip başka boyutlarda dolaşma hissinin cazibesinden kaçamayacağınız bir eser. Modern felsefenin normal dediğimiz insanlarla karşılaşma şekli. Her kitapseverin kesinlikle sahip olması gereken eser.
 • Gerçekten merak ettiğim bir kitaptı. Bir solukta okunuyor adeta. Zaman kavramı, ihtimaller, ve aslında aynılarını bizim de yaşayıp ama o olasıklıkları , o değişimleri kendimiz gözümüz önüne getiremediğimiz, sonuçları çoğunlukla yaşadıktan sonra gördüğümüz için bunun farkına varamıyoruz sadece.
 • Olasılığı olmayan yani olasılıksız yoktur. Her şeyin olma ihtimali vardır. Bu, geleceğinin tercihlerini en doğru şekilde yapmak için toplu bilinçaltından faydalanmak ya da tesadüf olduğunu düşündüğümüz ama aslında bir amacının olduğunu anladığımız olaylar olabilir. Gerçekten kesinlikle okumaya değer bir kitap...
 • Gerçekten mükemmel ötesi bir kitap. Bu güne kadar nasıl okumadığıma şaşırdım. Olayları anlatılışını okurken gözünüzde tüm ayrıntıları canlandırabiliyorsunuz. Özellikle o patlama sahnesini birebir yaşadım sanki :). kesinlikle okunması gereken, okurken düşündüren, öğreten, heyecanlandıran bir eser.

13 yorum:

 1. Harika bir kitaptı gerçekten. Böyle olasılıktır , matematikseldir öyle şeyleri çok seviyorum ben :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla ne yalan söyleyeyim sayısalcıyım ama Olasılık konusu beni hep itmiştir.Kitap sayesinde konu bir farklı göründü gözüme =))

   Sil
 2. Merhaba.
  Bende bir solukta okumuştum. Özellile kurgusunu çok beğenmiştim.
  Fakat devamı sayılan Empati Olasızlık kadar sarmadı.
  İyi akşamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim bu bilgi için Empatinin yorumlarını okudugumda anında alma hissi oluştu bende :)

   Sil
  2. Rica ederim iyi okumalar. :)

   Sil
 3. Bu kitap tarif edilemez okunur kitabın arka kapağında yazan "Kitabı bitirmek için yarını anlatmak için bitirmeyi bekleyemeyeceksiniz" gerçekten bende oldu. İlk okuduğum roman olmasınında bunda biraz etkisi olabilir ama :) Zaten olasılıksız'ı okuduktan sonra kitap okuma alışkanlığı kazandım onun öncesinde kitap okuyan birisi değildim.

  İlk başlarda karışık gibi gelse de okudukça açılan bir kitap. Ara ara sanki okuldaymışsınız ve ders anlatılıyormuş gibi bilgiler vermesi çok hoşuma gitmişti. Kitabı okuyalı uzun zaman olduğu için tam olarak hatırlayamıyorum şu an ama okuyanlar eminim ne demek istediğimi anlamışlardır. 2. kitabı Empati'de güzel kitaptı fakat Olasılıksız kadar hoşuma gitmemişti. O biraz daha karışık gelmişti bana sık sık önceki sayfalara gidip olayları anımsamaya çalışmıştım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle bu kitabı bir yandan herkesle paylaşmak istiyorsunuz bir yandan da hayır o hep benim içimde kalsın diyorsunuz yan harika bir kitap birde bende bu kitabı okuduktan sonra bende mi olasılık okusam falan diye düşünmeye başlamıştım

   Sil
  2. Yorumlar şahane üzerine söyleyecek tek sözüm yok. :)

   Bende tekrar üniversite hazırlık derslerine ilk önce olasılıktan başlamayı düşündüm.

   Sil
  3. Ayrıca yayınevinin "Yayınladığı kitapların içeriğinden kapağına kadar her öğesinde tek amacı kalite olan April Yayıncılık, düzenli kitap okuma oranının sadece %3 olduğu ülkemizin yayın dünyasına gereksinim duyduğu tazeliği getirmekte üstüne düşeni yapmak adına çalışmalarına her geçen gün artan bir şevkle devam etmektedir." amacına ulaştığını düşünüyorum. :))

   Sil
 4. olasılıksıza karşı benim de bir soğumuşluğum vardı herkesin dilinde çok popüler diye.
  ilk başladım sanırım o sıkıcı kısmı aşamadım ve bıraktım
  şimdi okunacaklar listemde üst sıralarda okunmayı bekliyor
  bugün artık daha da eminim bu yorumlardan sonra:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence arada iki-üç sayfa okuyarak sıkıcı yerleri geçmeyi deneyebilirsiniz.Zaten esas can alıcı sayfalara geldiginizde kapılıp gidersiniz. :)

   Sil
  2. sanırım en baştan başlamalıyım:)

   Sil
  3. O daha iyi olur tabi birde aradan zaman geçmişse :))

   Sil