13 Kasım 2015 Cuma

Düşman | Meryem Coşkunoğlu

Yazar: Meryem Coşkunoğlu
Yayınevi: Epsilon Yayınları
Baskı Yılı: 2015
Sayfa Sayısı: 583

Kasveti en az kendisi kadar büyük uçurumdan düşen kadın, kendini karamsar adamın kanlı ellerinde bulmuştur. Kanlı eller, yeni kurbanına kavuştuğu gibi parmaklarını ince boğaza sarmaya, beyaz teni morartmaya başlamıştır. Miras diye ortaya atılan bir iddia, hem ilk hem de son yalandır. Bu yalan, yaprak gibi savrulan yorgun ve kırık bedenin en büyük kalp ağrısıdır. Savaşçı ruhun silahını tutan duygusuz adam, ruhu silmeye meyillidir. lakin zehirden doğan beden onu etkisi altına alacaktır.

Benliğini arayan bir adam, alevleriyle dansa davet eden ateşi harlayan bir kadın;iki düşmanın hikayesi.

Diyorum ki;
Düşman, benim Wattpad uygulaması sayesinde tanıştığım bir hikayeydi. Soluksuz okudum. Kurgusunu sevdim. Her bölümü sabırsızlıkla bekleyip, sindire sindire okudum. Meryem, 1999 doğumlu genç bir kızdı. Ama kelimelerini sevdim. Kurgusunu sevdim. Yarattığı Uzay Soykır'ı sevdim. Sadist bir tarafı olan kısımları sevmekten bahsetmiyorum. Ama Uzay Soykır'ın farkını sevmiştim. 

4N1K'dan sonra ikinci kez bu uygulamadan çıkan bir kitabı aldım. Kapağı görür görmez vuruldum. Fazlasıyla Uzay ve Ecre'yi yansıtıyordu. 

İşte herşey kitap elime geçene kadar güzeldi...

Kitabı aldım. İzin günümde okuyayım dedim. Tabi merakıma yenilip uygulamaya son eklediği kısımdan sonrasını okumak istedim. 583 sayfası olan kitabı çevirdim. Çevirdim. En son Wattpad uygulamasında okuduğum yer 563. sayfadaydı. Hayatımda bir süredir ciddi anlamda böyle beni hayal kırıklığına uğratan bir kitap olmamıştı. Ben 20 sayfa için gidip kitabı almıştım. Kitaba verdiğim paraya değil de finalinin bu hızlı halini sevemedim. O tatlı heyecanım için üzüldüm.

Ben sayfa sayısını görünce heyecanlanan sıradan bir okuyucuyken sadece uygulamadakinden farklı 20 sayfa okudum. Yazarına ulaşıp bu yorumumu ona yapabilirim. Ama taze bir yazara hevesini kırabilecek sözler söylemek istemiyorum.

Geriye kalan sayfaları okudum. Bir tarafım dedi ki bu kız öyle bir final yazmıştır ki 20 sayfa acısını unutursun. Ama yine olmadı. İkinci bir hayal kırıklığı yaşadım. Ne Uzay Soykır'a doyabildim. Ne de hikayeye... Tadı damağımda kaldı. 'Kitap bitti, ben de bittim.' demek isterdim. Ama olmadı. Görkem ile alakalı kısım sürpriz oldu ama bu kadar. Çok üzüldüm. Hiç unutamayacağım bir final bekledim. Uzay ve Ecre'nin tutkulu sahnelerindeki anlamsızlık, sırf iyi bir cümle kurmak için kurulan bir iki cümle ve 'Ölmek için fazla ölüsün' cümlesi beni yorumsuz bıraktı. Wattpad'in o güzel hikayesi Ölüme Fısıldayan Adam'ın cümlesiymiş gibi gelen bu cümleyi görmek istemezdim.

Yine de Uzay Soykır'ı tanımak güzeldi. 7 yorum:

 1. kitabı görmemiştim ama sızın için hayal kırıklıgı olması üzücü olmuş :/
  Balinkokusu.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 2. Twitter'da gezinirken gördüm yorumunu ya da eleştirini, tam ne desem bilemedim. Yapıcı sayılır, fikrini çok güzel belirtmişsin. Fakat aynı fikirle olmadığım çok yer var. Düşman'ın yazarı ile özel olarak konuşmuşluğum yok fakat arada sırada yorumlarda denk geliyorum ona. Sıkı bir takipçisiyim sosyal medya hesaplarının. Son cümlende 'Ölmek için fazla ölü.' kısmının Ölüme Fısıldayan Adam'dan alıntı olduğunu söylenmen gereksiz. Öyle bir insan olmamasının(en azından gözükmemesinin) yanı sıra Ölüme Fısıldayan Adam'ı okumamama rağmen o cümleyi biliyor olmam var. Bir filmde rastlamış olabilirim, belki de başka bir kitapta. Neyse, geçtim burayı. Wattpad'te okuyan bir insan olarak değil de kitabı eline alarak okuyan bir insan olarak bakmalısın olaya, son 20 sayfa olması önemli değil. Onu Wattpad'te okumadan alan(Okuyan eleştirilere tekrar bakmaz, kitabın ne olduğunu ve almak isteyip istemediğini bilir. Genelde. O yüzden okumayan kısmı ele alıyorum.) 560 sayfa okumuş olmuyorlar. Final kısmının hızlı geçildiğinin farkındayım, farkındayız. Eminim ki yazar da farkındadır. Söylemişse veya söylememişse bile içten içe biliyordur. Görkem'in trajedi dolu(bana göre) sonu beni fazlasıyla üzdü. Düşman'dan bol Ecre ve Uzay'lı mutlu bir final beklemiyordum. Final farklı mı oldu, sorusu için ise benim cevabım evet. Evlenmediler(Bu önemli(!) bir Wattpad sonu.), 'seni seviyorum' saçmalığı ile bitirmediler. Ben finali değil de o zamana kadar okuduğum her şeyiyle değerlendiririm kitabı. Final için almam, gelişme(Başlangıç da değil!) için alırım. Üstelik kitabın baş sayfalarına yeni bir giriş kısmı eklenmişti, fazlasıyla hoşuma gitti orası. Konudan sapmadan şunu da eklemek isterim ki; final kesinlikle vasat değildi. Sana öyle dedim demiyorum, yanlışlık olmasın. Daha iyisi olabilirdi ama elimizdeki de güzel. Kütüphanenin arkasına değil de en üst rafına konulması gereken bir kitap. Ben tavsiye ediyorum. Uzay Soykır'a finalde değil, gelişmede aşık oluyorsunuz. Acı ile başlayan ve gelişen hikayeden acı son beklememe rağmen(Acı sondan kastım başrol ölümü.) öyle olmadı ve ben mutluyum. Acı, acı ve mutlu bir acı. Özetle. Tam 'bana göre'. (Twitter'da selenderici adında hesabın sahibiyim. Burada girecek hesap olmadığı için anonim oldum.)

  YanıtlaSil
 3. Öncelikle bu detaylı yorumda takıldığım ilk yer şudur; Ölüme Fısıldayan Adam'dan alıntı diye bir cümle kurmadım. Meryem'i ve kalemini seviyorum. Çoğu blog yazarına inatla Wattpad'in kötü bir uygulama olduğunu düşünmüyor ve genç yeteneklere fırsat verdiği için seviyorum. Ama Düşman'ı ben Wattpad'den okuyorum. Haliyle diğer bir okuduğum hikaye ile benzerlik yakalamam normaldir diye düşünüyorum.

  Finale göre eleştirmek hakkımdır diye düşünüyorum. Çünkü finalinin böyle geçiştirilmiş olması beni üzdü. Uzay Soykır'a yakışır bir final değildi, yazmışım hala böyle düşünüyorum. İlk kitabı olduğunu düşünürsek bu bir hata değil. Ama böyle iyi bir kalem benim de doğal olarak beklentimi artırdı. "Vasat" kelimesini kullanmadım çünkü yazarını seviyorum ve en önemlisi kalemini seviyorum. Kırıcı ya da kötü bir eleştiri yapmak niyetim hiç yoktu. Ara sıra kendisine ulaşan yorumlarım oldu ve bunların her biri çok güzel yorumlardı. İçime sinmeyen ve kalbime dokunmayan bir yirmi sayfa okudum. Sonuç olarak da bu durum bana hayal kırıklığı olarak döndü ne yazık ki...

  Ama teşekkür ederim bu uzun ve detaylı yorumun için.

  YanıtlaSil
 4. sonu nasıl bitiyor bu kitabın

  YanıtlaSil
 5. ben gerçekten watpad'e görür görmez okudum kitabın 20 bölümü tek yayınlan'mıs 10 bölümü yayınlanmamıştı kitabı çok merak ettim ama o kadarda para vermek istemedim en sonunda dayanamayıp gidip aldım görkemin öldüğü sahneden sonrasını okumadım ama uzayla ecreye aşık oldum keske 5 yayın tek yayınlansayfı ama değerdi diye düşünüyorum

  YanıtlaSil
 6. Ben bu kitabı açıkçası ne sevedim ne sevemedim diyebilirim. Kızdığım nokta böyle sadist, sapkın ana karaktere sırf yakışıklı olduğu için kızın aşık olması bana Türk dizilerinin kurgusunu anımsattı :) üzüldüğüm nokta ise Görkem karakteriydi. Serpille bu sonu haketmediler. Kitabın sonu vasat bitti benim için.

  YanıtlaSil